Making a vinaigrette | Spanish Pepper & Orange | Pineut
| Unitprice | €9.13 |
|---|---|
| Net total: | €9.13 |
| Gross total: | €9.95 |
At Pineut we like to say: some things could use a bit more pepper! That winged saying inspired this French classic with a Spanish twist. The bold mix of chilli pepper, chilli flakes, onion and garlic may sound fiery, but the fresh orange calms the flames beautifully. The result? A vinaigrette that really takes off. Perfect drizzled over a salad, paired with fish, or used as the base for a tray of spicy oven-baked prawns. Don’t forget to chill the cervezas!
| Country of Origin: | Netherlands |
|---|---|
| Height: | 46mm |
| Length: | 46mm |
| Made in Europe: | Yes |
| Width: | 245mm |
| Categorys: | Food & Beverages |
Login
Marlies van Iterson
Dorus Rijkersweg 15 , 2315 WC Leiden